XXVI Rapla Kirikumuusika festival[KUULA INTERVJUUD]

Raplamaa suuremates ja väiksemates kirikutes astuvad üles väljapaistvad Eesti muusikud – organist Ene Salumäe, metsosopran Iiris Oja, laulja Pirjo Levandi, kitarrist Madis Arvisto, sopran Pille Lill, viiuldaja Kristina Kriit, organist Tiia Tenno, tšellist Andreas Lend, akordionist Allan Jakobi, organist Ines Maidre; koorid – Eesti Rahvusmeeskoor Mikk Üleoja juhatamisel, Rahvusooper Estonia poistekoor, Tallinna Huvikeskuse Kullo lastekoor Ellerhein (dirigendid Anneli Mäeots ja Ilona Muhel); ansamblid – Kärt, Ants, Mart, Jaak ning Krista Citra Joonas ning väliskülalised – segakoor “Daugava” (dirigendid J. Ustinskovs ja R. Cvečkovskis) ning Moraavia õpetajate meeskoor Tšehhist (dirigent Jiří Šimáček), Venemaa viiuldaja ja dirigent Sergei Stadler.

Festivalil kohtuvad erakordne muusika, Eestimaa kaunid kirikud ja sumedad suveõhtud. Selle juurde kuuluvad vestlus-kohtumised (Johansonide ja Krista Citra Joonasega, festivali patrooni EELK peapiiskop Urmas Viilmaga) ning avatakse näitus „Sada aastat Raplamaal“.

Festival sai alguse 1993. aastal koostöös Soome kirikumuusikutega eesmärgiga tutvustada festivalipublikule maailma rikkalikku muusikapärandit. Aastate jooksul on ette kantud arvukalt klassikalise muusika kullafondi kuuluvaid teoseid ning mitmeid suurvorme.

1997. aastal väljus festival Rapla Maarja-Magdaleena kiriku müüride vahelt ning haare on ulatunud teistesse Eesti linnadesse ja maakondadesse. Professionaalsel tasemel muusika on kõlanud ka Rapla maakonna väikestes külakirikutes ning kaunites mõisates.

Festivalil on astunud üles enamus Eesti muusikaeliidist ning välisesinejaid üle maailma. 2016. aastal oli peaesinejaks Ameerika Riikide Talentide Orkester YOA koos maailmakuulsate muusikutega – prantsuse tšellist Gautier Capuçon, dirigendid Carlos Miguel Prieto Mehhikost ja Benjamin Zander Suurbritanniast.

Alates 2010. aastast on festivali raames korraldatud Rahvusvahelist Rapla Suvekooli meistrikursustega lauljatele, keelpilli- ja puhkpillimängijatele ning dirigentidele. Samast aastast on festivali kunstiliseks juhiks ooperilaulja ja omanimelise muusikute fondi looja Pille Lill ning korraldajaks PLMF.

Festivali programmi, kontserdipaikade ja piletiinfo leiad raplafestival.ee koduleheküljelt.

Kuula ka Rapla Kirikumuusika Festivali kunstilise juhi Pille Lille Rapla Tre Raadio hommikuprogrammile antud intervjuud:

Sildistatud

Raadio Rapla

Tre raadio Rapla

Current track
TITLE
ARTIST

Background