Tori hobuste pidupäev 7. juulil Inglistel

Meie Vabariigi sajanda sünnipäeva aastal kogunevad ilusad tori tõugu hobused oma pidupäeva tähistama Ingliste mõisa parki. Oodata on päevakangelasi üle kogu Eesti. Tulge neid kauneid loomi imetlema 7. juulil Inglistele Raplamaale.

Neid toredaid hobuseid pole küll palju, aga kes kohal, need on tublid oma tõu esindajad, kes veavad vankrit või sõidavad ratsa ja tulevad kodust välja, et end tutvustada ja esineda rahvale. Hobune on imeilus loom, eriti meie enda, oma ja esiisade loodud tõug – tori hobune. Tori hobune on Eesti ärkamisaja hobune ja samasugune kultuurilooming nagu laulupidu ja rahvarõivad, mis on vaid omased meile – eestlastele.

Tori hobune on elava loomuga heatahtlik ja suure veojõuga hobune. Ta on vähenõudlik ja kasutab hästi kohalikke söötasid. Füsioloogiliselt ja majanduslikult on tori hobused varavalmivad, juba kolme aastast hobust võib harjutada aiste vahele ja ratsa, ning kasutada ka suguloomana. Noorhobused on kergesti õpetatavad. Tori hobune on vastupidav nii keskmise kui ka raskematel põllutöödel, samas teeb ta ka ilusa pulmasõidu kergel sammul hoogsal liikumisel.

Nii nagu on muutunud kogu maailm, on muutunud ka hobuse otstarve kiiresti muutuvas ajas. Täna ei tehta enam tööd põllul hobusega ja seetõttu vajatakse enam hobuseid hoopis meelelahutuse ja sportimise tarbeks. Tori tõugu hobune on juba tõu loomise hetkest peale aretatud suunaga universaalsusele, see tähendab, et suudaks teha nii rasket tööd kui ka lustisõitu. Tänu sellele aretuslikule suundumusele leiab tõug kasutust tänases ajas. Üks uuemaid kasutusalasid spordis on rakendisport, kus hetkel kaks tori tõugu hobust on silma paistnud nii välismaistele treeneritele kui ka kohtunikele. Tänaseks on neil täidetud vajalikud normatiivid selleks, et osaleda augustis Hollandis Kronenbergis toimuval ühehobuse rakendite maailmameistrivõistlusel.

Eve Haggi
Tori hobuste kasvataja Kehtna vallast Lau külast

Sildistatud

Raadio Rapla

Tre raadio Rapla

Current track
TITLE
ARTIST

Background